1 березня для учнів училища-інтернату прочитана лекція «Самоцвіти Волинського родовища», яку підготувала та провела науковий співробітник КЗ «Житомирський краєзнавчий музей» Коленко Галина Олександрівна.

Волинське родовище моріону – генетично і просторово пов'язане з гранітамиКоростенського плутону Українського щита. Родовище камерних пегматитів розташоване в західному ендоконтакті гранітів з породами основного складу Хорошівського масиву Камерні пегматити родовища експлуатуються понад 60 років. З них видобувають унікальні кристали та друзи кварцу (моріону), топазу і берилу, які мають технічне, ювелірне, колекційне та наукове призначення.

Знахідки великих прозорих (ювелірних) кристалів топазу вагою від 1 до 50 кг на родовищі — звичайна справа. Найбільший кристал топазу, який був видобутий у 1964 р. на родовищі, — 117 кг.

Берили із пегматитів Волині надзвичайно різноманітні за морфологією і скульптурою граней кристалів. Найбільший кристал берилу, видобутий на родовищі, — 66,6 кг, висота кристалу — 130 см. Унікальним (ювелірним) кристалам берилу великої вартості, які зберігаються в музеї, як і унікальним кристалам топазу, присвоєні власні імена — "Академік Є. К. Лазаренко", "Апостоли Петро і Павло".

Більш як за півстолітню історію освоєння Волинського родовища моріону не одним поколінням геологів, які працювали на родовищі, зібрана і впорядкована колекція дорогоцінного каменю, характерного для родовищ каменів-самоцвітів України.

На базі цієї колекції сьогодні створене державне підприємство "Музей коштовного і декоративного каменю", підпорядковане Міністерству фінансів України. В наш час це єдина, в своєму роді унікальна колекція дорогоцінних і декоративних каменів та виробів з них в Україні, яка відома і визнана спеціалістами однією з найкращих у світі. Сьогодні з впевненістю можна стверджувати, що Волинське родовище належить до одних з найунікальніших родовищ дорогоцінних каменів у світі.

Інформація взята із сайту КСРУ Житомирське вище професійне училище-інтернат Житомирської обласної ради

2018 р.