16 – 17 серпня 2018 р. відділ досліджень КЗ “Житомирський обласний краєзнавчий музей” долучився до експедиції Інституту археології НАН України і спільно провели роботи по обстеженню історико-археологічних старожитностей на території Олевського району. Протягом двох спекотних днів було обстежено території і околиці 5 населених пунктів, оглянуті пам’ятки різних історичних періодів.

    Значний інтерес представляє група стоянок доби мезоліту-неоліту, розташованих на околицях с. Рудня-Озерянська вздовж західного побережжя озера Корма, яке всохло і перетворилося на доволі велике торфовище. У давні часи ця місцевість приваблювала первісних мисливців і рибалок. Тут, на піщаних пагорбах, території яких місцями нагадують пустелю (Рис. 1), зібрані крем’яні знаряддя праці, пластинки, відщепи, а також уламки неолітичного посуду з домішками рослин у глині та прикрашених характерним для того часу орнаментом (Рис. 2).

Рис. 1. Піщані дюни на території с. Рудня-Озерянська, на яких археологи виявили стоянки первісних мисливців і рибалок

Рис. 2. Археологічні знахідки доби мезоліту та неоліту з пам’яток на території і околицях с. Рудня-Озерянська  

1-19 – крем’яні вироби, 20-22 – фрагменти глиняного неолітичного посуду

 

    Поблизу сіл Перга та Юрове оглянуті стоянки мезолітичної доби, мешканці яких володіли секретами обробки і виготовлення знарядь праці з нетрадиційних матеріалів, таких як кварц. Їх у 1928 р. відкрив завідувач археологічного відділу Волинського центрального науково-дослідного музею (нині Житомирський обласний краєзнавчий музей) І.Ф. Левицький.

    На території с. Лопатичі та східній околиці с. Зубковичі, обстежені кургани епохи бронзи і рештки курганного могильника періоду Київської Русі (Рис. 3).

Рис. 3. Один із курганів періоду Київської Русі, що зберігся в урочищі Вишеньки, на північній околиці с. Зубковичі

 

     На теренах Олевського краю вдалося відшукати інші не менш цікаві пам’ятки минулого. Зокрема, в дерев’яному храмі в центральній частині с. Зубковичі, місцевий священик показав нам чавунний дзвін, який мешканцям вдалося сховати і вберегти в буремні часи боротьби з релігією та індустріалізації від занадто завзятих активістів. На його нижньому полі можна побачити  напис, який засвідчує, що цей дзвін було виготовлено у Підлубецькій Рудні у березні 1848 року. У верхньому полі, над написом, збереглося й зображення святого (Рис. 4).

Рис. 4. Чавунний дзвін у храмі в с. Зубковичі

     Під час обстеження кладовищ на територіях і околицях сіл Рудня Озерянська, Лопатичі та Перга, серед чисельних могил ХІХ – ХХ ст. вдалося відшукати з десяток кам’яних хрестів різних форм, із зображеннями і без них. На одному із хрестів, який виявлено на території старовинного кладовища поблизу церкви в с. Лопатичі, крім написів, спостерігається вирізьблене зображення чотирикінцевого хреста на одноступінчастій голгофі з перехрещеними кістками в середині  (Рис. 5-6).

Рис. 5. Кам’яні хрести серед сучасних поховань на кладовищі в с. Рудня-Озерянська

 

Рис. 6. Група кам’яних хрестів на старовинному кладовищі поблизу церкви в с. Лопатичі

 

     Поряд з реліктами сивої давнини де-не-де зустрічаються рештки оборонних споруд періоду Другої світової війни. Один з більш-менш збережених дотів виявлено у західній частині штучної водойми, утвореної на місці колишнього піщаного кар’єру на північній околиці с. Рудня-Озерянська (Рис. 7).

Рис. 7. Німий свідок подій Другої світової війни

 

28.08.2018 р.

Старший науковий співробітник відділу досліджень музею                                                                     О.О. Тарабукін