12 липня - Петра і Павла

Цей святодень пов'язаний з літнім сонцестоянням. Найурочистіше його відзначали пастухи. В карпатському регіоні власники тварин організовували святковий обхід ("петрівку") на вигоні. Гуцули, скажімо, приносили пиріжки з сиром (мандрики, перевертаники), після чого пастухи влаштовували різноманітні змагання, розваги, танці. У цей день юним підпасичам дозволялося зібрати один удій з усіх тварин і вигідно продати. Виручені гроші йшли на їхні потреби.

На Подністров'ї підпасувачі ходили селом, а господарі обдаровували їх продуктами та грішми. На Поліссі та Лівобережжі пастухи або господарі худоби спеціально готували мандрики. Особливо урочисто проходив цей обряд на Херсонщині. Кожна господиня збирала маслянку - сколотину, яка залишалася після збиття масла,- зливала її в горнятко і стоплювала. З цього продукту, додавши яєць та муки, робили кругленькі сирники, власне, мандрики, які варили в олії чи смальці. Тому й казали: "На Петра зозуля мандрикою вдавилася". Як відомо, з цього часу вона вже переставала кувати.

Крім того, на Петра і Павла господині виготовляли з яєчного борошна нового врожаю обрядовий хліб і несли його до церкви на посвяту. Священник розламував книші і причащав, наче проскурками, всіх присутніх. У такий спосіб жінки віддячували Петрові, що запровадив цей демократичний піст (на Петра-Павла, власне, й завершувалася Петрівка).